Än en gång, reboot av en filmserie med nya skådespelare i en värld som är trött på superhjältar. Men låt oss då placera filmen The Fantastic Four: First Steps i en annan värld, på Earth-828 där de enda superhjältarna är de fyra astronauter som vid en olycka med överdoser av kosmisk strålning fick underliga superkrafter. Desto fler är dock superskurkarna, så Fantastiska Fyran har en hel del att göra.
I ett inledande montage får vi se eller snarare se berättas om deras origin story och några av deras framgångar. Framgångarna utgörs inte bara av att rädda människoliv och strida mot skurkar, utan faktiskt också direkt samhällsbyggande saker som vetenskapsprogrammet Fantastic Science för barn, och grundandet av unionen Future Foundation motsvarande FN (dock med landet Latveria öppet frånvarande).
Det är imponerande hur mycket de fyra kan åstadkomma, men det är också ett av filmens problem, för med undantag av Future Foundations VD Lynne Nichols så interagerar våra fyra hjältar knappt med några andra. Vi ser bara jordens befolkning litet på distans, en stillsam och beundrande folkmassa i hatt, litet senare också en besviken och fördömande folkmassa i hatt (fast fortfarande belevade). Hur genialisk Reed Richards än är, hur har han kunnat bygga fyrans fantastiska rymdskepp med hyperljusdrift helt på egen hand? Kanske har han haft hjälp av kraftfullare robotar än den gullige H.E.R.B.I.E. som hjälper till i hushållet.
Filmens design är ett retrofuturistiskt 1950-60-tal - snyggt och charmigt. Där har också kärnfamiljen sin plats, för nästan det första som händer är att Sue Storm läser av sitt positiva graviditetstest! Den lycklige fadern Reed Richards bygger apparater för att förvissa sig om att barnet inte är påverkat av föräldrarnas mutationer, men äventyret är inte slut än på länge, och mycket annat kan hända. Ännu mer positivt är faktiskt att bebisen som föds är en av filmens allra bästa skådespelare, och levererar 110% i alla viktiga scener.
Men som sagt, äventyret har bara börjat. Ned till jordytan sveper en av Fantastic Fours mest ikoniska motståndare, Silver Surfer, för att meddela att planeten och alla dess invånare inom kort skall förtäras. Insamlade data från rymden stöder det anspråket - ett antal planeter har försvunnit en efter en. Men där hittar gruppen också en ledtråd och kastar sig ut i sitt rymdskepp för att rädda jorden.
Det som gör filmen The Fantastic Four: First Steps mindre lyckad är den nämnda frånvaron av andra människor än de fyra, och ett konstigt tempo i berättandet. Från första början flyter handlingen i jämntjock takt, större vändningar i historien lyses inte upp och teamet gör några ologiska och osannolika val här och där. Ett undantag är jaktscenen i hyperrymden där Silver Surfer susar riktigt läckert. Men filmen är ändå tillräckligt underhållande, och en byggsten i MCU för hängivna fans.






Inga kommentarer:
Skicka en kommentar